I sold one candle to my barber's wife and she has a area in the back of the shop for the ladies
We talked about her selling them in the shop
The major problem at the shop is there is pieces of hair everywhere
Not really sure I can sell for less than $7 or $8 each
I am into them for around $4 per candle
I make 2.candles at a time it takes the same amount of time to make 1 or 2 candles
So making just one candle would increase the amount costs per candle
Much more if I buy 10 lbs of wax instead of the 50 lbs box which is over $90 including shipping for 50 lbs
The shipping is almost as much as the wax itself
Someone is selling soy wax in town but it is not 100 percent soy wax, it is a soy wax blend
Also on this batch I had to buy all the supplies except wax
Wax pitcher
Paper Core Wicks
Metal posts for wicks
Scents
Mason Jars